Buty do piłki ręcznej – pomagamy w wyborze

Piłka ręczna to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych w naszym kraju gier zespołowych. Międzynarodowe sukcesy polskiej drużyny narodowej z pewnością przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tą dyscypliną. Coraz więcej osób decyduje się więc na aktywne rozpoczęcie swojej przygodę z tym sportem. Chcąc uprawiać szczypiorniak, trzeba jednak zadbać o wyposażenie w potrzebny sprzęt. Jednym z najistotniejszych elementów będzie tu na pewno odpowiednie obuwie.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając buty do piłki ręcznej?

Pierwsza sprawa, o której należy pomyśleć, to fakt, że piłka ręczna jest dyscypliną sportową, charakteryzującą się ogromną dynamiką, prędkością, zwinnością. Zawodnik musi wykazywać się dobrą koordynacją, a dokładne ruchy wymagają od niego zwrotności i umiejętności wykonywania wysokich podskoków. Aby całość była bezpieczna dla zdrowia, a przede wszystkim dla stawów, buty do piłki ręcznej muszą zapewnić odpowiednią amortyzację podczas uderzeń kończynami przy opadaniu na podłoże. W przeciwnym razie gra w szczypiorniaka może zakończyć się szybką kontuzją. Kupując obuwie, trzeba zatem wybrać model, który zaprojektowany jest w taki sposób, by lądowanie na ziemi było jak najłagodniejsze. Przydatne jest więc wyposażenie podeszwy butów np. w dodatkową płytkę czy wkładkę. Zastosowanie tego rodzaju technologii sprawia, że skakanie i bieganie stają się o wiele bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla gracza.

Buty do piłki ręcznej – podeszwa

Ponieważ w szczypiorniaku bardzo ważne są zwody oraz nieustanne zmienianie kierunku ruchów i szybkości poruszania się, niewątpliwie kluczową rolę podczas zakupu obuwia do tej dyscypliny odgrywa tworzywo, z którego wykonana została podeszwa. Specjaliści szczególnie gorąco polecają tu kauczuk albo gumę węglową – materiał tego rodzaju jest gwarancją dobrej przyczepności, przez co zawodnikowi o wiele łatwiej jest wykonywać wszelkie manewry na boisku bez ślizgania się po powierzchni. Ponadto podeszwa musi być odpowiednio twarda, zachowując jednak przy tym także elastyczność. Stworzone w ten sposób buty do piłki ręcznej pozwalają zapewnić stabilność bez ograniczania swobody ruchów. Dla lepszego efektu można zdecydować się na modele, które sięgają powyżej kostki.

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów do piłki ręcznej

Buty do piłki ręcznej, podobnie jak każde obuwie sportowe, musi być przede wszystkim wygodne dla użytkownika. Zapewnienie komfortu zawodnikowi jest tu sprawą kluczową, ponieważ jakiekolwiek niedociągnięcia w tej kwestii przekładają się automatycznie na jakość gry, zmniejszając szybkość i precyzję ruchów. Kupując buty do piłki ręcznej trzeba zatem zadbać o dobranie właściwego rozmiaru. Oczywiście w czasie przymiarki warto założyć skarpetę, zbliżoną grubością do tej, którą zawodnik będzie zakładał na treningi czy mecze. Należy wziąć także pod uwagę to, że obuwie już po kilkukrotnym użyciu nieco się rozciąga. Nie powinno się więc kupować butów z zapasem przekraczającym pół numeru.

Profil butów do piłki ręcznej

Oprócz prawidłowo dobranego rozmiaru, buty do piłki ręcznej muszą być również dobrze wyprofilowane. Trzeba zatem skupić się nie tylko na tym, co widać z wierzchu, ale zwrócić też uwagę na to, co znajduje się wewnątrz. Dobre buty nie mogą być więc w środku zupełnie płaskie, ale powinny posiadać dopasowane do stopy uwypuklenie. Ważne, aby podczas przymiarki sprawdzić ten szczegół, który może mieć istotny wpływ na wygodę podczas gry. Źle wyprofilowane obuwie często jest przyczyną powstawania bolesnych otarć, odcisków i urazów.

Wentylacja obuwia do szczypiorniaka

Ostatni, ale bardzo ważny z punktu widzenia gracza czynnik, to dobra wentylacja obuwia, którą zapewni specjalna siateczka wraz z systemem odpowiedzialnym za ujście wilgoci przez podeszwę. Buty do piłki ręcznej powinny być więc wykonane tak, by skóra stopy mogła swobodnie oddychać. Jest to istotne nie tylko ze względów higienicznych – mokre ciało o wiele bardziej narażone jest na dyskomfort wywołany powstawaniem pęcherzy i otarć na naskórku.

Podsumowanie

Wybierając buty do piłki ręcznej trzeba postawić na dobre wykonanie, wygodę i bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest sporo modeli tego typu obuwia. Podczas zakupu należy jednak mieć świadomość, że bardzo niska cena zwykle nie idzie niestety w parze z jakością. Sklep często oferują jednak różnego rodzaju promocje. Dzięki nim dobre buty do piłki ręcznej można kupić już za ok. 200 zł.

SportSales

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *