Czy squash to wciąż sport elitarny ?

Squash staje się z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalną oraz ogólnodostępną dyscypliną sportu. Wszystko dzięki korzyścią jakie niesie ze sobą uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej. Modelowanie sylwetki, spalanie zbędnych kalorii czy po prostu zwykła przyjemności z gry, są głównymi zaletami squasha.

Historia squasha

Pierwsza gra w squasha została zorganizowana przez uczniów szkoły w Harrow (Wielka Brytania), w roku 1830. Zmagania cieszyły się taką popularnością, że rozpowszechniły się do innych szkół, a potem na cały świat. Nazwa squash pochodzi o dźwięku jaki powstawał w momencie uderzenia piłki o ścianę. Piłka, która posługiwali się zawodnicy była wykonana z gumy, natomiast rakiety wyglądem przypominały te wykorzystywane współcześnie w badmintonie. Początkowo boiska do squasha znajdowały się w ciasnych pomieszczeniach, które nie były w ogóle przystosowane do tego typu aktywności. Postanowiono, głównie ze względów bezpieczeństwa zbudować specjalne pole do gry, na zewnątrz. Squash i zasady to wyrazy, które się nie dodają, dlatego że przez długi czas nie istniały jednolite przepisy. Jednak nie przeszkodziło to w zwiększeniu zainteresowania tą dyscypliną. Mimo tak wielkiej popularności, która towarzyszyła squashowi, pierwsze oficjalne mistrzostwa świata zostały zorganizowane w 1967 roku, w tym samym czasie powstała także międzynarodowa federacja squasha ISRF, w 1992r. zmieniona na WSF. Obecnie zrzesza 150 członków, a jej głównym celem jest włączenie squasha do programu Igrzysk Olimpijskich.

Squash zasady

Squash ma w sobie wiele z tenisa, w obu przypadkach używa się rakiet i piłki, która należy odbić tak, aby przeciwnik jej nie dosięgnął. Miejscem rozgrywania meczu jest specjalnie zamknięty obszar „klatka” z rozrysowanymi liniami, które tworzą granicę pola gry. Zawodnicy muszą odbić piłkę tak by dotknęła za każdym razem przedniej ściany i tylko raz podłogi. Punkt przyznawany jest, gdy zawodnik odbierze piłkę w sposób nieprawidłowy, nie odbierze jej wcale lub utrudni to zadanie przeciwnikowi. Mecz składa się z pięciu setów, każdy punktowany do 11, przy czym wymagana jest przewaga 2-punktowa. Kto rozpoczyna pojedynek decyduje losowanie poprzez rzut rakietą, gracz wybiera, którą stroną upadanie ona na podłogę. Należy zaserwować piłkę tak by odbiła się powyżej linii serwisowej i nie wypadła na aut, dodatkowo tor jej lotu musi odbyć się po przekątnej.

Pozytywne efekty dla ciała

W ciągu godziny gry w squasha można spalić nawet 800 kalorii, wszystko zależy od intensywności rozgrywki. Oprócz tego rozwijamy praktycznie wszystkie partie mięśniowe, zwiększamy siłę oraz kondycję fizyczną. Możemy rozładować swoje emocje i przy tym zmniejszyć wpływ stresu na nasze życie.

Sprzęt do squasha

Tak jak w każdej dyscyplinie sportowej wymagany jest odpowiedni strój oraz zestaw akcesoriów go gry. Ubiór nie powinien stanowić najmniejszego problemu, wybór odpowiedniej koszulki oraz spodenek winien być przeprowadzony w taki sposób, aby były one dopasowane do naszych potrzeb, wykonane z dobrej jakości materiałów i przede wszystkim wytrzymałe. Jeżeli natomiast chodzi o rakiety oraz piłki, to warto zaznaczyć, że różnią się od tych do tenisa ziemnego. Wykonane są z lżejszych materiałów o inny wymiarach, natomiast kształt rakiety jest bardziej owalny. Dlatego warto zainwestować w znane marki niż płacić za tą samom rzecz dwa razy. Wiele osób może być zdzwiony faktem, iż okulary ochronne stanowią podstawowy element wyposażenia gracza w squsha. Ze względu na to, że piłka porusza się z dużą szybkością, warto pomyśleć o zakupie jednej pary dla siebie, głównie chodzi tutaj o amatorów oraz osoby, które dopiero rozpoczęły trenować jako zawodowcy. Oczywiście najważniejszym elementem są buty, które może nabyć w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych.

Czy to sport tylko dla bogaczy?

Squash był uznawany przez długi czas za sport dla osób majętnych i postrzegany w podobny stylu co golf. Na szczęście tamte czas minęły, a obecnie koszty związane z trenowaniem zmniejszają się z każdym rokiem. W tym momencie cena za wynajęcie kortu wacha się między 40 – 60 zł za godzinę, więc nie jest to zbyt wysoka stawka. Poza tym, w Polsce zaczyna powstawać co raz więcej miejsc do gry w squasha, nawet w małych miejscowościach.

SportSales