Deska do pływania z wiosłem – jaką wybrać?

Deska do pływania z wiosłem występuje pod kilkoma różnymi postaciami. SUPy możemy podzielić np. ze względu na sposób wypełnienia oraz na kształt. W tym tekście przedstawię Ci pokrótce plusy i minusy każdego rozwiązania, tak, abyś mógł dokonać najlepszego dla siebie wyboru i kupić takiego SUPa, z którego będziesz miał najwięcej pożytku. To jak, gotowy?

Tradycyjne i pneumatyczne deski do pływania z wiosłem

Zajmijmy się pierwszym kryterium – sposób wypełnienia. Tradycyjne, twarde deski do pływania z wiosłem wytwarzane są przy użyciu styropianu, który z kolei obkładany jest kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, żywicy epoksydowej, kevlaru lub węgla. Na to rozwiązanie decydują się osoby posiadające odpowiednie warunki do przechowywania takiego SUPa oraz do jego transportu, gdyż – nie oszukujmy się – zajmuje całkiem sporo miejsca. Mankament ten zostaje całkowicie wyeliminowany w przypadku zakupu na stronie https://gosup.pl/deski-sup-141 pneumatycznej deski do pływania z wiosłem – w stanie spoczynku (gdy nie jest napompowana) mieści się w niewielkim plecaku. A jak to wygląda pod względem technicznym? Utarło się przekonanie, że twarde SUPy oferują lepsze osiągi, ale pneumatyczne za to są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia. W mojej ocenie, pompowana deska do pływania z wiosłem wystarczy każdemu przeciętnemu użytkownikowi, któremu zależy przede wszystkim na rekreacyjnym spędzeniu czasu.

Podział ze względu na kształt

Deska do pływania z wiosłem występuje w czterech różnych kształtach. Każdy z nich służy czemuś innemu, każdy ma inne przeznaczenie:

  • deski SUP “Race” – jeśli znasz angielski na podstawowym poziomie, to wiesz na pewno, że “race” oznacza “wyścig”. I właśnie do tego służą te deski do pływania z wiosłem – do wygrywania wyścigów. Ich strzelisty, bardzo długi i wąski kształt pozwala na rozwijanie naprawdę sporych prędkości. Stabilność nie jest ich najmocniejszą stroną, dlatego poleca się je wodniakom z doświadczeniem;
  • deski SUP “Touring” – są nieco mniej strzeliste i odrobinę szersze od “Race”. Oferują dobre prędkości i nieco lepszą stabilność. Idealnie nadadzą się do całodziennych, dalekich wycieczek ;
  • deski SUP “Surf” – z racji na warunki panujące w Polsce, są nieco mniej popularne w naszym kraju. Służą do łapania dużych fal, a te, jak wiemy, nie zawsze występują nad naszym pięknym Bałtykiem. Są krótkie i szerokie, oferują dobrą manewrowość i zwinność, cierpi na tym jednak stabilność, dlatego (znowu) jest to model polecany osobom doświadczonym;
  • deski SUP “Allround” – i wreszcie coś dla osób rozpoczynających swoją przygodę z deskami do pływania z wiosłem. Dobra stabilność to ich największy plus. Idealnie sprawdzą się podczas rodzinnych wygłupów w wodzie. Pożytek z nich będą miały także dzieci (oczywiście pod nieustannym nadzorem osób dorosłych).

Gdzie jest największy wybór desek?

Deska do pływania z wiosłem stała się już na tyle popularna, że wychyla się niemal z każdego rogu – założę się, że widziałeś już reklamy w telewizji lub w gazetkach popularnych supermarketów. Ja jednak uważam, że tego rodzaju sprzęt najlepiej jest zakupić w miejscu zajmującym się stricte tematyką wodną – a takim miejscem bez wątpienia jest GoSUP. Ten sklep internetowy skupia oferty najlepszych, światowych marek specjalizujących się w produkcji SUPów. Kup deskę z logiem Aztron, Pelican, Abstract, Delta lub Key West – decydując się na którąkolwiek z nich z pewnością się nie zawiedziesz. Nie zapomnij od razu o odpowiedniej kamizelce ratunkowej bądź asekuracyjnej dla siebie i dla całej Twojej rodziny – tutaj polecam zapoznać się z asortymentem polskiego Aquariusa, którego produkty także znajdziesz przy pomocy wskazanej wyżej strony www. To jak, która deska do pływania z wiosłem będzie Twoja?

SportSales