Jak dbać o narty?

Nie ma co ukrywać – narty nie należą do najtańszego sprzętu. Za podstawowy zestaw trzeba zapłacić co najmniej 1000 zł, podczas gdy ceny najdroższych potrafią wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Narty to sprzęt, który podczas intensywnego użytkowania zużywa się i niszczy. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o nie prawidłowo i je konserwować, by przedłużyć ich żywotność. Osoby, które nie dysponują własnymi nartami i niekoniecznie chcą je kupować, mogą skorzystać z usług miejsc takich jak wypożyczalnia nart Bukowina Tatrzańska. Wypożyczenie nart zwalnia z konieczności żmudnej pielęgnacji i konserwacji sprzętu – pozostawiając jedynie czystą przyjemność płynącą z jazdy po ośnieżonym stoku.

Jak kontrolować stan nart?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stan sprzętu narciarskiego trzeba kontrolować nie tylko podczas sezonu narciarskiego, ale także wtedy, kiedy ten się zakończy. Regularna troska o sprzęt narciarski sprawia, że zawsze, kiedy tylko przyjdzie na to ochota, można cieszyć się komfortem jazdy oraz wysokim bezpieczeństwem. Przede wszystkim, warto podkreślić, że już sposób przewożenia nart ma ogromne znaczenie dla ich kondycji. Nie powinny być one wożone na dachu samochodu bez dodatkowego zabezpieczenia. Osoby, które zdecydowały się na zakup własnych nart, koniecznie muszą zainwestować w specjalne pokrowce bądź też bagażnik dachowy.

Jak ostrzyć narty?

Miejsca takie, jak wypożyczalnia nart Bukowina Tatrzańska szczególną uwagę przywiązują do tego, by regularnie ostrzyć krawędzie nart. Także te osoby, które posiadają narty na własny użytek, muszą o to dbać. W odpowiedni sposób zaostrzone krawędzie nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo na stoku, ale także znacznie zwiększają przyjemność płynącą z szusowania po zboczu. Naostrzone krawędzie sprawiają, że narciarz może zatrzymać się w dowolnej chwili, nagle zmienić kierunek bądź też panować nad jazdą nawet po najbardziej stromej trasie. Ostrzenie i czyszczenie nart sprawia, że można na bieżąco kontrolować stan ich powierzchni, wyłapując ewentualne uszkodzenia.

To, jak często należy ostrzyć krawędzie nart, zależne jest od stylu jazdy narciarza, częstotliwości korzystania z nich, a także warunków panujących na stoku. Osoby, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z konserwacją nart, czynność tę powinny powierzyć specjalistom, rezygnując z domowych metod, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję sprzętu. Serwisanci nie tylko naostrzą krawędzie, ale także naprawią je, jeśli pojawiły się na nich jakiekolwiek pęknięcia lub uszkodzenia.

Smarowanie nart

Wszystkie osoby, które zainwestowały pewną ilość gotówki we własne narty i chcą na dłużej cieszyć się ich dobrą kondycją, powinny dbać o ich regularne smarowanie. Jest to zabieg, który wykonuje się na zimno lub gorąco – z tym, że to ta druga metoda uznawana jest za skuteczniejszą i trwalszą. Smarowanie na zimno to prosty zabieg, który z kolei można wykonać własnoręcznie tuż przed wyjściem na stok – ma jednak charakter dość doraźny i bardzo ważne jest, by rodzaj wosku dobrać do panującej na zewnątrz temperatury.

Smarowanie nart to zabieg, który nie tylko wpływa pozytywnie na ich żywotność, ale także zapewnia im odpowiednie właściwości jezdne. Częstotliwość zabiegu uzależniona jest nie tylko od temperatury panującej na stoku, ale także częstotliwości korzystania ze sprzętu. Narty warto także nasmarować na koniec sezonu – samodzielnie, bądź też oddając sprzęt do serwisu. Przed smarowaniem koniecznie trzeba wypełnić ewentualne ubytki w powierzchni – tym powinien zająć się specjalista.

Dlaczego trzeba regularnie serwisować narty?

W miejscach takich, jak wypożyczalnia nart Bukowina Tatrzańska, szczególną uwagę przywiązuje się do serwisowania nart. Wszyscy specjaliści bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to ich odpowiednia kondycja odpowiada za komfort jazdy, ale i także bezpieczeństwo poruszania się po stoku. Regularne serwisowanie nart sprawia, że ich żywotność ulega przedłużeniu, a sama jazda staje się czystą przyjemnością. Narty, które są regularnie ostrzone, smarowane i naprawiane, pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę, a jednocześnie zapewniają narciarzowi większą kontrolę i możliwość nagłego hamowania. Sprzęt, który został dość mocno zaniedbany, nie zawsze jest możliwy do uratowania – czasem jedynym rozwiązaniem jest wymiana go na nowy. Dlatego o swoje narty trzeba dbać przez cały, okrągły rok – nie tylko przed wyjściem na stok, ale także po zakończeniu sezonu. Nie bez znaczenia jest również sposób ich przechowywania – najlepiej w przewiewnym, suchym miejscu, bez pokrowców.

SportSales