Silnik elektryczny do łodzi – jaki wybrać?

Każdy marzy o łodzi, chęć popływania po zatoce i odpoczynek na środku jeziora jest usługą kupowaną nie tylko przez najbogatsze osoby, ale coraz częściej także przez klasę średnią.

Niestety, ale kolejny wzrost cen paliwa nie zachęca do korzystania z silników spalinowych, dlatego coraz większą popularnością cieszą się silniki elektryczne do łodzi. Jednak ich odpowiedni dobór do rodzaju łodzi budzi trochę kontrowersji, dlatego w tym artykule zostaną przedstawione jego wady i zalety, a także ogólna charakterystyka.

Silnik elektryczny, dane ogólne

Wśród ludzi można znaleźć opinie, że silnik elektryczny jest przede wszystkim tani, lekki i ekologiczny. Jednak żeby nie wprowadzać nikogo w błąd to silnik elektryczny do łodzi to tylko część z wydatków jakie trzeba ponieść. Poza samym silnikiem niezbędny jest także akumulator, a także ładowarka. Po zsumowaniu tych 3 rzeczy może wyjść już niemała suma, jednak nadal jest to cena niższa niż za silnik spalinowy.

Akumulator

Nad wodą można spotkać osoby, które wyjmują akumulator z samochodu i przekładają go do łodzi. Jest to dość oszczędne rozwiązanie, ponieważ nie narażają się na koszty związane z zakupem nowego akumulatora. Jednak akumulator do łodzi różni się od samochodowego.
Akumulator samochodowy jest przede wszystkim wykorzystywany do uruchomienia zapłonu i to jest jego główne zadanie. Po uruchomieniu zapłonu akumulator jest cały czas ładowany alternatorem.
Jeśli natomiast chodzi o akumulator, który ma znaleźć się w łodzi to musi on oddawać energię cały czas, a ciężko będzie przenieść jeszcze alternator do łodzi.

Zalety silnika elektrycznego

Jako główne zalety tego rodzaju silnika można wymienić bezgłośną pracę, łatwość montażu, a także wygodę, która jest z nim związana. Są to dane oczywiście podstawowe i dla osób, które nie są za bardzo obeznane w temacie silników będą one wystarczające żeby go zakupić.
Następne plusy, to przede wszystkim fakt, że nie trzeba się martwić o chłodzenia, a także wymianę oleju w silniku elektrycznym.
Jeśli chodzi o łatwość montażu to wystarczy przymocować go do pawęży i można ruszyć w drogę.
Kolejnym plusem silnika elektrycznego jest fakt, że można korzystać z niego na obszarach objętych zakazem korzystania z silników spalinowych. Takie obszary są najczęściej koło portu i dlatego wiele osób, które ma już silnik spalinowy zmuszone są do zakupu dodatkowego silnika elektrycznego do łodzi.

Dla kogo silnik elektryczny do łodzi

Dzięki temu, że są ciche, a także łatwe w montażu to najczęściej korzystają z nich wędkarze. Jest to dla nich duże udogodnienie i do swoich niewielkich łódek mogą bez problemu zamontować silnik elektryczny. Coraz częściej widać, także silniki elektryczne wśród armatorów jachtów, którzy stawiają na prostotę. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, korzystają z nich także osoby, które nie mogą korzystać wpływając do portu z silnika spalinowego. Wtedy silnik elektryczny jest dla nich wybawieniem.

Silnik elektryczny do łodzi – O co pytać podczas zakupu?

Jeśli uda się ktoś do sklepu w celu zakupienia silnika elektrycznego to najważniejszymi pytaniami jakie trzeba zadać są:

  • serwis i gwarancja,
  • wartość uciągu,
  • do jakiej wagi łodzi silnik będzie odpowiedni,
  • jaki jest pobór mocy.

Są to podstawowe pytania, które trzeba zadać sprzedawcy w sklepie. Pozostałe informację będą umieszczone na specyfikacji silnika elektrycznego.

Podsumowując, silnik elektryczny do łodzi przy rosnących cenach paliwa może być wybawieniem dla większości ludzi. Fakt, że jest on tani, lekki oraz ekologiczny zachęca potencjalnych klientów do jego zakupu. Kolejnymi plusami jest czas oraz prostota montażu, która w przypadki silników elektrycznych jest naprawdę prosta. Można to zrobić dosłownie w parę minut i już można ruszać w trasę. Silniki elektryczne są najczęściej wykorzystywane przez wędkarzy, armatorów jachtów, a także przez osoby, które mają w swoim porcie zakaz korzystania z motorów spalinowych. Idąc do sklepu warto przygotować listę pytań do sprzedawcy, która pozwoli na zakup jak najlepszego silnika elektrycznego do łodzi.

SportSales

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.