Skok po zdrowię i zabawę, czyli trampolina

Ludzkość marzy o lataniu od dawna. Marzenie to zrodziło się najprawdopodobniej już w głowie naszych prehistorycznych przodków, którzy, obserwując ptaki, pragnęli zaznać ich swobody. Dzięki temu mamy dzisiaj samoloty, helikoptery – ale też trampoliny.

To ostatnie urządzenie, mimo że teoretycznie najprostsze, oficjalnie powstało dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Amerykański gimnastyk George Nissen skonstruował pierwszą współczesną trampolinę, a nazwę nadał jej od hiszpańskiego słowa określającego trampolinę do nurkowania. Trampolina była jego zastrzeżonym znakiem towarowym, obecnie zaś jego ochrona wygasła i słowo to stało się określeniem ogólnym.

Idea jest bardzo prosta – użytkownik może wykorzystać elastyczny materiał zainstalowany na stabilnym stelażu, by wybić się w powietrze na sporą wysokość i w trakcie lotu wykonywać przeróżne akrobacje. Dzięki temu powstała cała nowa gałąź gimnastyki, czego zwieńczeniem był debiut trampoliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2000 roku w Sydney.

Sprzęt nie tylko dla zawodowców

I owszem, można z powodzeniem zostać sportowcem, trenować akrobacje wyczynowe i startować w zawodach. Ale można także korzystać z trampoliny rekreacyjnie, w zaciszu swojego domu lub ogrodu. Ze względów oczywistych (w końcu mało kto ma pokój z odpowiednio wysokim sufitem) ta druga opcja jest prostsza do zrealizowania. Tak zwane trampoliny ogrodowe posiadają zwykle okalającą je siatkę zabezpieczającą, która chroni niedoświadczonego użytkownika przed upadkiem na ziemię i kontuzją.

Taka konstrukcja sprawia, że skakanie na trampolinie stało się rozrywką dosłownie dla każdego. Coraz częstszym widokiem są trampoliny przy domkach jednorodzinnych, zarówno na podmiejskich osiedlach, jak i w oddalonych od nich wsiach. Goszczą na firmowych wyjazdach integracyjnych, mogą nawet stanowić atrakcję dla gości weselnych. Chyba szczególnie ukochane są przez naszych najmłodszych. Nikomu, tak jak im, nie sprawia większej radości wzbicie się ponad głowy swoich rodziców i spojrzenie w końcu na dorosłych z góry.

Więcej niż dobra zabawa

Trampoliny dają też możliwość zadbania o swoją kondycję fizyczną. W poradnikach książkowych i internecie można znaleźć różnorodne ćwiczenia, pozwalające wzmocnić poszczególne partie ciała przy wykorzystaniu trampoliny. Jest to też świetny sposób na spalanie zbędnych kalorii. Trening cardio przy jej użyciu daje nie tylko lepsze efekty niż bieganie czy korzystanie z innych przyrządów, ale także jest łaskawszy dla stawów, co jest szczególnie ważne dla osób starszych, podatnych na kontuzje, z nadwagą czy po prostu dopiero rozpoczynających kształtowanie sylwetki.

Co szczególnie ciekawe, NASA przygotowywała swoich astronautów do wysiłków czekających ich podczas podróży kosmicznych, również korzystając z dobrodziejstwa ćwiczeń na trampolinie. Były to oczywiście treningi bardziej zbliżone do sportu wyczynowego niż rekreacyjnego korzystania w domu, ale fakt ten podkreśla wszechstronność trampoliny jako przyrządu do ćwiczeń. Nadaje się ona dla wszystkich, od amatorów po zaawansowanych.

Myśląc zatem o wyborze przyrządu do treningu lub rekreacji, warto wziąć pod uwagę trampolinę. Mimo że kojarzona jest głównie z rozrywką i twarzą roześmianego dziecka, jest też pełnoprawnym sprzętem ćwiczeniowym. A to, że skakanie na niej daje po prostu sporo dziecięcej frajdy i budzi w nas radość, to tylko dodatkowe jej atuty.

SportSales

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *