Uzależnienie od hazardu to poważny problem. Jak je leczyć?

Uzależnienie od hazardu to bardzo poważny problem, z którego istnienia wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Obstawianie zakładów, gra w gry kasynowe czy innego rodzaju aktywności związane z ryzykownym obstawianiem pieniędzy bardzo często mogą prowadzić do różnego typu kłopotów – zarówno osobistych, jak i psychicznych oraz finansowych. Właśnie z tego powodu niezwykle istotne jest odpowiedzialne korzystanie z tego typu form aktywności, mając świadomość ich działania i wpływu.

Patologiczny hazard może być ogromnym problemem nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również jej bliskich. Fakt podjęcia leczenia uzależnienia wymaga ogromnej odwagi i często nie jest łatwy. Zdecydowanie lepiej jest uważać, aby nie doprowadzić do sytuacji ryzykownej i grać lub obstawiać w sposób świadomy, odpowiedzialny i w pełni kontrolowany. Co jednak zrobić, aby wyrwać się ze szponów patologicznego hazardu?

Uważaj na uzależnienie od hazardu

W internecie jest wiele miejsc, w których fani hazardu mogą cieszyć się grą na pieniądze czy obstawianiem zakładów o różnej tematyce. Szczególną popularnością cieszą się np. strony i blogi bukmacherskie, takie jak np. betomania.pl, które prezentują najlepszych pośredników, bonusy, oferty specjalne czy zniżki dla nowych graczy. 

Wszystko to kusi wizją potencjalnej wygranej, a wielu szczęśliwcom rzeczywiście udało się w ten sposób podreperować domowy budżet. Korzystając z tego typu ofert trzeba jednak zawsze zachowywać się odpowiedzialnie i grać jedynie o takie kwoty, których ewentualna utrata nie wpłynie negatywnie na jakość życia. 

W przypadku hazardu uzależnienie może początkowo wyglądać bardzo niepozornie, trzeba więc na nie szczególnie uważać. Bukmacherzy kuszą różnorodnymi promocjami, takimi jak np. forBET bonus, dzięki którym można wygrać duże pieniądze, nawet bez konieczności inwestowania wielkich sum. Zawsze jednak trzeba pamiętać o ryzyku utraty środków oraz występowaniu negatywnych konsekwencji, np. zdrowotnych.

Problem hazardu – leczenie uzależnienia

Czy uprawianie hazardu powodowało kiedykolwiek u Ciebie złe samopoczucie, złość i potrzebę zagrania kolejny raz lub obstawienia większej kwoty? Często na początku są to zwykłe reakcje związane z wygraną lub przegraną środków. Gdy jednak regularnie się powtarzają, mogą zwiastować poważne kłopoty. 

Gry hazardowe prowadzą do uzależnienia behawioralnego, które wpływa na zmianę codziennego życia gracza. Może to zaszkodzić zarówno jego zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu, a także prowadzić do licznych problemów, np. biznesowych. 

Zauważ problem – objawy

Z powodu hazardu dojść może do wielu niepokojących sytuacji. Pierwsze objawy tego uzależnienia są łatwe do przegapienia, dlatego trzeba być bardzo uważnym. Często jest to np. odczuwanie ogromnego napięcia po zakończeniu gry i przed przystąpieniem do kolejnej rozgrywki czy obstawienia nowego zakładu. 

Na tym etapie zarówno przegrana, jak i wygrana, stanowią motywację do postawienia kolejnych pieniędzy. Dalsze fazy są jednak znacznie poważniejsze i może to być depresja, utrata nadziei czy ciągła bezsilność w każdej sytuacji – nie tylko tej związanej z hazardem.  

Zrozum swoją sytuację i zmierz się z kłopotami

Często największym wyzwaniem jest zmierzenie się ze swoją sytuacją i zaakceptowanie własnego położenia. Rezygnacja ze spędzania wolnego czasu na grach hazardowych nie jest łatwa, warto więc udać się w tym przypadku od razu do specjalisty.

Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu?

W leczeniu patologicznego hazardu stosuje się często terapie prowadzone przez specjalistów terapeutów. Po zakończeniu rozpoznania patologicznego hazardu konieczne jest szukanie podłoża tego problemu, co jest niezbędne do wybrania odpowiedniego sposobu leczenia uzależnienia. 

Hazard patologiczny często wywołuje problemy na tle relacji społecznych czy radzenia sobie ze stresem. Wraz z terapeutom można jednak się z tym uporać, a także pracować nad zmianą sposobu myślenia i znalezieniu alternatywy pozwalającej na uporanie się z tego typu kłopotami. 

Jak leczyć uzależnienie od hazardu? Zwykle przebiega to w terenie, gdzie gracz nie jest narażony na pokusy. Często służą do tego ośrodki, w których realizowane są programy terapeutyczne oraz nowoczesne terapie. Indywidualne podejście pozwala na skuteczne określenie podłoża problemu, a następnie uporanie się z nim i przygotowanie do powrotu do dawnego życia.

Warto zapoznać się również z najpopularniejszym bukmacherze w naszym kraju – STS kod promocyjny.

Patologiczny hazard może być niebezpieczny

Jeśli rozważasz uprawianie hazardu, zawsze rób to w sposób odpowiedzialny. Na początku upewnij się, że serwis, z którego chcesz korzystać, na pewno działa legalnie. Dokładnie określ też, ile pieniędzy możesz wydać i jak często chcesz grać – to pozwoli Ci lepiej kontrolować swoje zachowanie.

Graj odpowiedzialnie i unikaj patologicznego hazardu

Ważną sprawą jest też traktowanie obstawiania zakładów czy gry w kasynach jako dodatku do prawdziwej pasji, a nie rozrywki samej w sobie. Jeśli jesteś np. fanem sportu, wejdź na stronę betomania.pl i śledź najnowsze wiadomości. Dzięki nim będziesz orientował się w branży i być może, przy okazji, uda Ci się też poprawnie obstawić kilka zakładów. 

Materiał zewnętrzny

SportSales