Mata do jogi – sprawdź jaką warto wybrać

Regularne ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia. Joga pozwala zrelaksować się, poprawić postawę ciała, wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, a to tylko niektóre z jej zalet. Z pewnością warto postawić na tego rodzaju aktywność. Warto pamiętać o wyborze odpowiedniej maty do jogi, aby móc ćwiczyć w komfortowych warunkach.

Odpowiednia mata – gwarancja zadowolenia

Dzięki dobrze dobranej macie, można zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Oferta sklepów jest szeroka, dlatego każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Jaką matę do jogi wybrać? Aby dokonać odpowiedniego wyboru, trzeba zastanowić się nad swoimi potrzebami. Warto wziąć pod uwagę rodzaj najczęściej wykonywanych ćwiczeń. Joga klasyczna a może dynamiczna? Dzięki określeniu swoich potrzeb i preferencji, można wybrać odpowiedni produkt. Poza tym ważny jest także stopień potliwości, wrażliwość stawów. Trzeba także pamiętać, że w przypadku alergików należy wybrać produkt, który nie będzie powodował objawów alergii. Gdy już określisz swoje wymagania, wybór maty do jogi nie będzie stanowił problemu.

Grubość i ciężar maty

W ofercie sklepów dostępne są maty o różnym ciężarze i grubości. Są to bardzo ważne kwestie, które mają znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa podczas treningu. Im mata jest grubsza, tym lepsza izolacja od podłoża. Jeśli potrzebujesz porządnej dawki amortyzacji, warto zdecydować się na grubszą matę. Taki produkt sprawdzi się w przypadku osób, które mają wrażliwe kolana. Niestety grube maty mają swoje wady. Trudniej jest je złożyć w kostkę i przechowywać, szczególnie w przypadku mieszkań o małych metrażu gruba mata może być problemem. Grubość maty ma także znaczenie dla rodzaju jogi. Na takiej macie trudniej o równowagę na przykład w pozycji drzewa. 

Drugą ważną kwestią podczas wyboru maty do jogi jest jej ciężar. Jeśli trenujesz głównie w domowym zaciszu, możesz wybrać dowolną matę. Ciężar staje się ważny w przypadku osób, które przemieszczają się ze swoją matą na przykład do klubu fitness czy w inne miejsca. Warto wówczas wybrać lekką matę, która posiada pokrowiec z pasami do wygodnego noszenia.

Rodzaj materiału

Istnieje co najmniej kilka rodzajów materiału z jakich wykonuje się maty. Jednym z najlepszych wyborów okaże się mata do jogi wykonana z naturalnego kauczuku. Tego rodzaju produkt zapewnia antypoślizgowość na naprawdę wysokim poziomie, dzięki czemu trening jest bezpieczny i komfortowy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości takiej maty nie jest trudne ani czasochłonne. Warto również wspomnieć, że jest to materiał biodegradowalny, a więc bardziej przyjazny środowisku niż inne popularne opcje.

SportSales