Jakie buty do biegania po mieście?

Jeśli planujesz popracować nad formą, jedną z najlepszych opcji będzie regularne bieganie. To ogólnodostępny sport, który możemy uprawiać w każdym wieku (gdy nie ma przeciwwskazań medycznych) i praktycznie w każdym miejscu. Co więcej, bieganie jest sportem dość tanim i to nawet wtedy, gdy sięgniemy po markowe obuwie biegowe. Dobrej jakości buty do biegania nie powinny kosztować więcej kilkaset złotych. Pytanie tylko, jaki ich rodzaj wybrać?

Czy do biegania po mieście potrzeba specjalnej odmiany obuwia biegowego?

Zasadniczo w sprzedaży znajdziemy dwie podstawowe kategorie butów biegowych. Są to buty zaprojektowane z myślą o bieganiu po twardych i równych nawierzchniach oraz buty trailowe stworzone do biegów przełajowych po nierównych, niekiedy grząskich i zwykle śliskich nawierzchniach. Jeśli planujesz biegać po mieście, oczywiście możesz korzystać z każdego typu butów przeznaczonych do biegania. Jednak w praktyce największy komfort zapewnią Ci właśnie buty stworzone z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach, mamy na myśli nie tylko nawierzchnie brukowe czy asfaltowe, ale także utwardzone ścieżki w miejskich parkach czy inne rodzaje ziemnej, utwardzonej i równej nawierzchni.

Czym buty do biegania po mieście różnią się od butów trailowych?

Zasadniczą różnicą konstrukcyjną jest zmiana typu bieżnika. O ile w butach do biegania po mieście bieżnik jest stosunkowo delikatny i niski, o tyle w butach trailowych jest on znacznie mocniej zarysowany. Wyraźny bieżnik ma chronić przed poślizgnięciami, zwiększając w ten sposób naszą stabilność podczas biegu. Do pewnego stopnia ma również izolować nasze stopy od nierówności podłoża, chroniąc je m.in. przed twardymi kamieniami czy wystającymi z ziemi korzeniami drzew. Buty do biegania po mieście najczęściej są również butami lżejszymi, co wynika z nieco innej specyfiki konstrukcyjnej. W butach trailowych cholewa musi być mocniejsza, by lepiej stabilizować stopę i by nie ulec zbyt szybkiemu uszkodzeniu podczas biegu w terenie. Charakterystyczna siateczka, znana z butów na asfalt, w przypadku butów trailowych zastępowana jest najczęściej specjalną membraną, która chroni przed wilgocią.

Zatem jak dobrać buty do biegania? Jeśli szukasz dodatkowych informacji, które pomogą w dokonaniu optymalnego wyboru zakupowego, możesz zajrzeć do poradnika, w którym znajdziesz garść informacji na temat tego, czym kierować się przy wyborze butów do biegania po mieście i na co zwrócić uwagę, gdy określony model butów wpadnie nam w oko.

SportSales