Ruszamy na letni trekking. Jakie ubrania sprawdzą się najlepiej?

Lato to czas, w którym częściej niż zwykle szukamy okazji do spędzania czasu poza domem, na łonie natury. Wybierając się na dłuższy trekking w lesie, nad jeziorem czy w góry, będziemy potrzebować odpowiedniego wyposażenia. Oprócz butów i butelki z napojem należy także z rozwagą wybierać ubrania na tego typu wyprawy. Nieodpowiednie materiały czy zbyt obszerne ciuchy mogą bowiem uczynić naszą wycieczkę mocno uciążliwą. By właściwie dobrać modele ubrań, najlepiej udać się do sklepu z odzieżą outdoorową – tam znajdziemy rozwiązanie na każdą pogodę. Jakie ubrania spiszą się najlepiej w letnich warunkach?

Najważniejsze cechy letnich ubrań outdoorowych

Zanim przejdziemy do porad dotyczących poszczególnych ubrań, warto uporządkować wiedzę na temat najważniejszych cech, którymi powinny wyróżniać się właściwie wszystkie warstwy letniej odzieży outdoorowej. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego materiału. Ubrania na letni trekking powinny być wykonane z lekkich i oddychających materiałów. Z tego powodu na rynku odzieży trekkingowej dominują ubrania, których podstawę stanowią syntetyczne materiały, a takie znajdziesz np. w sklepie https://megaoutdoor.pl/

Równie ważne jest to, by odzież przeznaczona na lato nie zatrzymywała wilgoci i szybko wysychała. Wysiłek fizyczny właściwie zawsze wiąże się z wydzielaniem potu, ale i w czerwcu czy lipcu wysokie temperatury sprawiają, że pocimy się jeszcze bardziej obficie. Z tego powodu na letnie wyprawy nie nadają się ubrania bawełniane, które zatrzymują pot – syntetyki takie jak poliester czy elastan są pod tym względem zdecydowanie lepsze. Z potem dodatkowo pomagają walczyć jony srebra wszyte w materiał.

Tak samo jak przy wyborze ubrań jak i butów trekkingowych (sprawdź ich ofertę  na https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_turystyczne_niskie) warto zwrócić uwagę na ich trwałość oraz wygodę. Muszą być odpowiednio wytrzymałe, by nie zawiodły w kluczowym momencie daleko od domu. Wygoda oznacza zazwyczaj ubrania dość dobrze dopasowane do sylwetki, ale niezbyt obcisłe. Ważne, by nie zwisały zbyt luźno: wtedy łatwo zahaczyć o gałęzie czy inne wystające elementy, a i komfort wędrówki nie będzie najwyższy.

Ubrania na letni trekking – jak dobrać poszczególne elementy?

Stara zasada terenowych wypraw mówi, że najlepszą metodą ubioru jest stawianie na kilka warstw. I choć latem zazwyczaj przydaje się tylko jedna, drugą, zapasową, warto mieć w plecaku. Zresztą przy najdłuższych trekkingach, na przykład górskich, wychodzimy na szlak wczesnym rankiem, kiedy trzeba mierzyć się z nieco niższymi temperaturami. Dlatego dopiero po godzinie czy dwóch rezygnujemy z wierzchniej warstwy odzieży.

Koszulka termoaktywna

Latem zamiast bawełnianej koszulki na naszych plecach powinna znaleźć się koszulka termoaktywna. Najczęściej taką odzież produkuje się na bazie włókien poliestrowych. Dzięki temu materiał odprowadza pot na zewnątrz, a nasza skóra nie będzie odczuwać nieprzyjemnego chłodu. To właśnie w takich warunkach letni trekking jest najbardziej komfortowy.

Warto zwrócić też uwagę na siateczkowane elementy na bokach koszulki – jeśli są obecne, będzie ona lepiej wentylować naszą skórę. Koszulka powinna dobrze przylegać do ciała, co ułatwiają tak zwane płaskie szwy. Najlepiej sprawdzają się koszulki z przedłużanym dołem, które nie będą podwijać się na trasie. Niektórzy decydują się też na koszulki z długim rękawem – w końcu zawsze można je podwinąć. Kobiety muszą pamiętać o sportowym biustonoszu.

Alternatywą dla syntetycznych materiałów są dwie naturalne propozycje. Pierwsza to tzw. sztuczny jedwab tencel, pozyskiwany z celulozy. Częściej na szlakach latem spotkamy jednak koszulki z wełny merino. Jej atutem jest to, że nawet w czasie intensywnego wysiłku nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Zwykle do wełny, dla uzyskania odpowiednich walorów użytkowych tkaniny, dodaje się też akryl.

Szorty lub spodnie

Koszulka wydaje się najważniejsza, ale nie można zapomnieć także o tym, co będzie okrywać nasze nogi. W tym przypadku ponownie najlepiej stawiać na lekkie, oddychające tkaniny, o których pisaliśmy powyżej. W przypadku spodni zazwyczaj musimy jednak zabrać ze sobą ich dwie pary. Rano najlepiej sprawdzają się długie spodnie – dobrze, by miały profilowane kolana, to spore ułatwienie w trudnym terenie.

Gdy zrobi się cieplej, warto sięgnąć do plecaka po szorty: są lekkie, więc nie będą dużym obciążeniem. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są spodnie 2w1, z których można po prostu odsunąć dół nogawek.

Nakrycie głowy

To obowiązkowy element w czasie każdej letniej wędrówki. Warto dobrać czapkę z daszkiem, która nie będzie przesadnie opinać naszej głowy, jednocześnie pozwalając na odpowiednią wentylację. Coraz częściej widywaną alternatywą są także wykonane z termoaktywnego materiału chusty buff, które można zawiązać na głowie w dowolny sposób. Co ważne, mogą służyć przez cały rok, zimą będą bowiem chronić głowę przed mrozem i wiatrem.

SportSales