Wyposażenie klubu fitness – na jaki sprzęt warto postawić?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z siłownią, czy z klubem fitness, jakość dostępnego w danym miejscu sprzętu jest niezaprzeczalnie elementem kluczowym. To od niego zależy zarówno wygoda i efektywność przeprowadzanych treningów, jak i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również trwałość akcesoriów i urządzeń, zwłaszcza jeśli jest to wyposażenie klubu fitness, które musi naprawdę dużo wytrzymać! Na jaki sprzęt w takiej sytuacji warto postawić?

Specyfika klubów fitness

Pomimo tego, że kluby fitness często uważane są za coś w rodzaju siłowni, nie jest tak do końca. Bo o ile na tradycyjnych siłowniach treningi odbywają się indywidualnie i każdy ćwiczy na wybranej maszynie. O tyle w klubach fitness zajęcia zazwyczaj odbywają się grupowo i obejmują one treningi z użyciem innego rodzaju akcesoriów sportowych.

Oczywiście zdarza się, że wyposażenie klubu fitness obejmuje także szereg maszyn do treningu siłowego. Z reguły jednak częściej spotkamy tam urządzenia do treningów aerobowych lub funkcjonalnych, ponieważ trening fitness nastawiony jest nie na zwiększanie masy i budowanie mięśni, a na poprawę swojej kondycji poprzez intensywną aktywność fizyczną.

wyposażenie klubu fitness

Podstawowe wyposażenie klubu fitness

W trakcie treningów fitness wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria fitness, które mają na celu zwiększenie efektywności ćwiczeń oraz zaangażowanie do pracy odpowiednich rejonów ciała. Takie podstawowe wyposażenie klubu fitness do przede wszystkim maty do ćwiczeń, ponieważ wiele z nich wykonywanych jest w pozycji leżącej, siedzącej czy w klęku podpartym.

W czasie treningów używane są również takie akcesoria jak stepy, skakanki, hantle, kettlebellsy czy piłki gimnastyczne, a nawet piłki lekarskie. Coraz częściej w treningach fitness stosowane są również gumy do ćwiczeń – tubing basing czy też specjalne balance stepy.

Profesjonalny klub fitness powinien zaopatrzyć się również w rollery, które znajdują zastosowanie zarówno w trakcie treningu, jak i do rozmasowania mięśni przed jego rozpoczęciem albo po jego zakończeniu. A jeśli chodzi o bardziej zaawansowane maszyny, to w zależności od rodzaju treningów, kluby fitness wyposażone są także w rowerki treningowe, orbitreki, wioślarze, a nawet bieżnie.

Wytrzymałość i ergonomia – czyli doskonały sprzęt do ćwiczeń

Wyposażenie klubu fitness powinno być przede wszystkim wytrzymałe i ergonomiczne. Dlaczego tak jest i co to oznacza w praktyce? Akcesoria do fitnessu są niezwykle intensywnie użytkowane. Kilka treningów dziennie, to naprawdę dużo. A klienci różnie traktują sprzęt, dlatego musi on być wytrzymały na upadki. Poza tym powinien być wykonany z takiego materiału, który bez problemu wytrzyma wielokrotne korzystanie ze sprzętu oraz jego dezynfekcję.

Innowacyjnym materiałem, który spełnia takie wymagania, jest poliuretan. To bezkonkurencyjne tworzywo jest o wiele wytrzymalsze niż tradycyjna guma, nie odkształca się i nie pęka, dlatego przy wyborze akcesoriów do ćwiczeń, warto postawić na te, które są pokryte właśnie tym materiałem.

Ponadto poliuretan świetnie trzyma się ręki, co nie jest bez znaczenia dla wygody ćwiczenia. I tutaj pojawia się ergonomia sprzętu do ćwiczeń, która wpływa na efektywność treningu i niweluje możliwość kontuzji. Dlatego w tym przypadku także warto wybierać wyposażenie klubu fitness, które jest projektowane i produkowane przez specjalistów doskonale znających specyfikę tego typu aktywności.

SportSales