Jaki drążek do podciągania możesz zamontować w domu?

W domu możesz wykonywać szereg ćwiczeń, w tym również te najbardziej wymagające, do których zaliczają się między innymi ćwiczenia na drążku. Drążek nie jest wyłącznie domeną salki gimnastycznej czy klubu fitness. Ćwiczenia na drążku możesz z powodzeniem wykonywać w domu, wystarczy tylko wybrać taki model, który zmieści się w pomieszczeniu i nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Dowiedz się, jakie rodzaje drążków gimnastycznych możesz zamontować we własnym domu i odbywać na nim efektywny trening.

Dlaczego warto ćwiczyć na drążku?

Choć ćwiczenia na drążku wymagają dużego zaawansowania i poziomu wytrenowania, to jednak warto rozwijać się, by móc włączyć ten element do swojego treningu. Na drążku możesz:

  • rozwijać bardzo wiele partii mięśni, m.in. ramiona, barki, plecy, klatkę piersiową, brzuch;
  • przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej dzięki dużej intensywności ćwiczeń;
  • modelować górne partie swojej sylwetki;
  • relaksować mięśnie pleców po wielogodzinnej pracy za biurkiem.

Jak zatem widzisz, drążek do podciągania nie musi być wcale domeną osób o wysokim poziomie wytrenowania. Jest to także odpowiedni przyrząd dla osób prowadzących siedzący tryb życia, a wiele ułatwień, takich jak np. wykorzystanie gum oporowych, pomoże lepiej przygotować się do zaawansowanych ćwiczeń.

Rodzaje drążków rozporowych, które sprawdzą się w domu

Drążki dzielimy ze względu na sposób montażu. Ten wpływa jednak na możliwości w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Dlatego w pierwszej kolejności musisz ocenić to, jaki drążek zmieści się w Twoim pokoju do ćwiczeń. Dopiero później możesz wybierać go pod kątem możliwości wykonywania różnych ćwiczeń.

Drążek rozporowy

To bardzo często stosowany drążek w warunkach domowych. Przeznaczony jest to zamontowania w futrynie drzwi, a utrzymuje się on wyłącznie dzięki sile rozporowej. Oznacza to, nie jest odpowiedni dla osób o dużej masie ciała. Nawet jeśli ważysz niedużo, to i tak musisz regularnie kontrolować jego stabilność.

Plusem jest niewątpliwie nieinwazyjny sposób montażu, który nie wymaga wiercenia otworów w ścianach lub suficie.

Drążek rozporowy względu na swoje umiejscowienie ma pewne ograniczenia w zakresie możliwych do wykonania ćwiczeń.

Ścienny drążek do podciągania

W przeciwieństwie do drążka rozporowego nie ogranicza Cię tu futryna drzwi, dlatego możesz ćwiczyć na dowolnej szerokości chwytu, co znacznie poszerza możliwości treningowe. Warto zwrócić też uwagę na to, że drążki ścienne występują w bardzo zróżnicowanych wariantach, np. w formie prostej lub krzywej, a także z ergonomicznymi uchwytami, które pozwalają ćwiczyć szeroki zakres partii mięśni.

Minusem jest tu oczywiście konieczność inwazyjnego montażu poprzez wiercenie otworów w ścianie.

Sufitowy drążek do podciągania

Zacznijmy od minusów, czyli inwazyjnego montażu oraz konieczności posiadania stabilnego stropu. Lekkie podwieszane sufity nie będą w stanie utrzymać ciężaru osoby ćwiczącej na drążku.

Jeśli chodzi o wszechstronność, to drążek do podciągania sufitowy daje bardzo szerokie możliwości treningowe. Jeśli zawiesisz go w odpowiedniej odległości od ścian, z żadnej strony nie będziesz mieć ograniczeń w ruchach czy możliwości wyboru ćwiczeń. Drążki sufitowe również występują w szerokim zakresie wariantów o różnych cechach ergonomicznych.

SportSales