O czym należy pamiętać, kupując rower miejski?

Rowery miejskie stają się coraz popularniejszym środkiem transportu, który ma cały szereg zalet. Jego użytkowanie nie tylko wpływa dobrze na zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie, ale jest też bardzo ekologiczne. Co więcej rowerem można łatwo ominąć wszelkie korki, a wprawiony rowerzysta nie będzie miał problemu z dotarciem do jakiegokolwiek zakątka miasta. Niemniej jednak każdy rower miejski jest inny, a różni kierowcy wymagają od niego innych cech, dopasowanych do swoich indywidualnych potrzeb. Dlatego jeszcze przed zakupem roweru na miasto warto zapoznać się z charakterystyką tego typu rowerów, tak aby w sklepie lub e-sklepie z rowerami móc podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Czego rowerzysta powinien spodziewać się w mieście?

Wiele osób z pewnością domyśla się, że rowery miejskie są przystosowane do panujących w miastach warunków. Jednak żeby wykorzystać zalety takiego roweru w ulicznych warunkach, trzeba wiedzieć dokładnie, czym one się charakteryzują. Mimo że jazda po asfalcie jest znacznie łatwiejsza niż po polnych dróżkach, to każdy rowerzysta powinien spodziewać się wąskich uliczek i zatłoczonych przejazdów na mieście. Szczególnie widać to podczas omijania korków, kiedy to rower musi swobodnie przejechać pomiędzy stojącymi przed nim samochodami a krawężnikiem. Jednak to nie wszystkie cechy miejskich tras. W takich warunkach dochodzi zwykle do najbardziej niespodziewanych przeszkód, takich jak piraci drogowi, potłuczone szkło na trasie lub wybiegający na ulicę piesi i zwierzęta. Dlatego też rowery miejskie nie tylko powinny mieścić się w wąskich miejscach, ale przede wszystkim cechować się dobrymi i szybkimi hamulcami oraz ponadprzeciętną skrętnością, która pozwoli na uniknięcie wielu wypadków.

Minimalistyczna budowa rowerów miejskich

Mimo tego jak zwinne muszą być rowery miejskie to w ich zamyśle jest też prostota i wygoda użytkowania. Modelu miejskiego ma być w stanie używać każdy, bez względu na poziom umiejętności kolarskich czy takie okoliczności, jak niewygodny ubiór. Dlatego rowery te zwykle są zbudowane w bardzo prosty sposób, często nie posiadając nawet przerzutek. W miejskich warunkach, gdzie pośpiech i nieostrożność mogą być przyczyną wielu czarnych scenariuszy, takie rozwiązanie wydaje się być najlepszym. Nieskomplikowana budowa przekłada się również na wytrzymałość roweru, która jest wysoce pożądana jeśli pojazdu używa się każdego dnia.

Rower miejski i jego design

Dla sporej części rowerzystów wygląd ich pojazdu ma większe znaczenie niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Wpływa ona pozytywnie na samopoczucie kierowcy, co przekłada się bezpośrednio na jego technikę jazdy. Co więcej w mieście każdy rowerzysta jest wystawiony na spojrzenia tysięcy przechodniów, w tym również znajomych. Dlatego producenci rowerów miejskich zwykle dokładają wszelkich starań, żeby ich sprzęt prezentował się jak najlepiej. Oczywiście każdy rowerzysta ma inny gust, dlatego wybierając rowery miejskie powinno poświęcić się trochę czasu na znalezienie tego, który najbardziej odpowiada kupującemu wyglądem.

Akcesoria do roweru miejskiego

Kupując rower miejski, warto pamiętać, w jakim celu będzie on używany. Przemierzając ulice swojej miejscowości każdego dnia bardzo często zdarza się konieczność przewiezienia torby z zakupami, plecaka, czy innego ładunku. Dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w koszyk na ramę roweru lub przynajmniej dopilnować, żeby posiadał on dobry bagażnik. Oczywiście na mieście przydadzą się też inne akcesoria, takie jak lampa z kierunkowskazem czy głośny klakson dźwiękowy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://primado.pl/

SportSales