Jak odpowiednio dobrać rozmiar roweru do użytkownika?

Wiele osób marzy o swoim własnym rowerze, który będzie dopasowany do preferencji użytkownika. Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze komfortowego roweru dla konkretnej osoby jest jego rozmiar. Dobranie go niestety nie jest takie proste, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego sposobu na określenie, który rozmiar jest odpowiedni dla nas w każdym przypadku, ponieważ tabele rozmiarów różnią się w zależności od producenta i rodzaju jednośladów. 

Sklep rowerowy w Lublinie – jak dobrać odpowiedni model?

Wiemy już, że znalezienie swojego jednego rozmiaru roweru jest nieskuteczne i praktycznie niemożliwe, głównie przez różnice w oznaczeniu poszczególnych modeli. Najbezpieczniejszą metodą wydaje się więc korzystanie z załączonych tabeli producentów dedykowanych do poszczególnych rodzajów jednośladów. Jeżeli jednak nadal nie masz pewności co do tego, który rozmiar jest odpowiedni dla Ciebie, warto udać się do konkretnego sklepu rowerowego w Lublinie i wypróbować model, którym się interesujesz. 

W przypadku rowerów miejskich, crossowych oraz trekkingowych dobór wielkości ramy jest znacznie łatwiejszy. Problematyczne zaś staje się wybranie bardziej sportowego roweru, w którym musimy uwzględnić również wagę i inne wymiary naszego ciała. W takich przypadkach bowiem, każdy milimetr może mieć znaczenie, dlatego niekiedy bez przymierzenia roweru zakup odpowiednio dobranego modelu jest niemożliwy. 

Jak odczytywać rozmiary rowerów?

W kwestii odczytywania oznaczenia dla konkretnego modelu roweru warto mieć na uwadze, że poszczególne jednoślady sygnowane są w zależności od rodzaju pojazdu. Rowery szosowe będą oznaczane inaczej niż przełajowe, miejskie, trekkingowe czy górskie. Zazwyczaj wielkość rowerów wyrażana jest w centymetrach, ale możesz spotkać się też z oznaczeniem takim jak na odzieży, czyli XS, S, M, L, XL.Tak znaczone są rowery szosowe, torowe i przełajowe. Rozmiary pozostałych rowerów podawane są w calach, w przedziale 15-22 cala. Wartość ta określa długość rury podsiodłowej.

Dlaczego wybór rozmiaru roweru jest ważny? 

Rama na podstawie, której określany jest zazwyczaj rozmiar jednośladu jest najważniejszym elementem roweru. Charakter całego pojazdu zależy od wielkości, kształtu i geometrii ramy. To właśnie od tych czynników zależy komfort jazdy użytkownika, im lepiej dobrany rower tym większa przyjemność z jazdy. Komfort, wygoda i funkcjonalność są niezwykle istotne jeżeli potrzebujesz roweru na dłuższe wycieczki, ponieważ źle dopasowany rower będzie powodował bardzo duży dyskomfort podczas kilkugodzinnej podróży. 

Poza komfortem ważna jest także dobra pozycja ciała podczas jazdy, która zagwarantuje brak dolegliwości a w razie wypadku zmniejszy ryzyko uszkodzenia którejś z części ciała. Warto mieć na uwadze, że wiele elementów w rowerze da się wymienić, ale to rama zwykle zostaje nienaruszona, bo stanowi podstawę każdego modelu.

SportSales