Jaki kupić idealny rower młodzieżowy?

Wiosna to odpowiednia czas, aby rozejrzeć się za nowym rowerem dla swoich pociech. Niezależnie czy ma to być pierwszy rower dla dziecka lub chcesz kupić nieco większy młodzieżowy rower, warto nieco więcej dowiedzieć się na ich temat. W tym artykule dowiesz się, jakimi kryteriami się kierować, kiedy chcesz kupić rower dla nastolatków, dziecięcy lub typu junior.

Dobierz rower młodzieżowy do stylu jazdy

Umiejętnie wybrane rowery dla młodzieży powinny odpowiadać ich przeznaczeniu. Zupełnie inna będzie konstrukcja roweru miejskiego, roweru górskiego i roweru wyczynowego. Do nauki jazdy na rowerze polecamy konstrukcję rowerów miejskich, które są lekkie i dobrze przystosowane do jazdy po utwardzonym terenie. Jeśli twoje dziecko planuje głównie jeździć rowerem w trudniejszym terenie, należy wybrać jednoślad ze wzmocnioną konstrukcją i szerokimi oponami. Jest on przystosowany do jazdy po nierównościach i ma większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Warto przy tym pamiętać, że jazda takim rowerem wymaga większego wysiłku. Szerokie opony stawiają duże opory toczenia. Wymaga to wkładania większej energii w pedałowanie.

Komfort jazdy a średnica kół

Kupując rower junior, należy zwrócić uwagę na średnicę jego kół. Popularne rowery wybierane dla młodzieży w okresie dorastania mają koła wielkości 24 cale. Dla młodszych dzieci dobry do jazdy będzie rower na kołach 20 calowych. Jeśli jest to rower do jazdy w trudnym terenie, powinniśmy wybrać model, w którym liczba biegów jest mniejsza. Ułatwi to przede wszystkim wjazd pod górkę. Większa liczba przerzutek ma znaczenie podczas jazdy szosowej, w czasie której można uzyskiwać większe szybkości przejazdu. Pamiętaj o tym, że w wielu rowerach istnieje możliwość zmiany kół na większe, czynność ta jest prosta. Aby jednak można ją wykonać, upewnij się, czy rama została do tego odpowiednio przystosowana.

W co jeszcze powinny być wyposażone rowery młodzieżowe?

Dobry jednoślad dla dzieci i nastolatków powinien im się podobać, a przede wszystkim pozwalać na bezpieczną jazdę, tak w dzień, jak i po zmroku oraz podczas różnych warunków pogodowych. Najniższa cena bardzo często jest głównym kryterium zakupowym. Niestety, często może się zdarzyć, że tanie rowery będą pozbawione takich elementów jak wymienione poniżej. W takim przypadku należy je dokupić oddzielnie i zamontować na rowerze we własnym zakresie.

  • Oświetlenie — podstawowy element bezpieczeństwa roweru, z przodu o jasnym naturalnym kolorze, z tyłu czerwone;
  • Błotniki — niesamowicie podnoszą komfort jazdy po mokrej nawierzchni;
  • Rama z aluminium — jeśli ma to być rower dla dziewczynki, aluminiowa konstrukcja znacznie lepiej się sprawdzi ze względu na małą wagę.

Materiał zewnętrzny

SportSales