Jak przygotować rower przed sezonem?

Zima to dobry czas na konserwację i przygotowanie roweru na kolejny sezon. Wielu kolarzy wykorzystuje zimowe wieczory na remonty i gruntowne zmiany w jednośladach. Przygotowanie roweru do sezonu to nic szczególnie trudnego i czasochłonnego. Dzięki odpowiedniej konserwacji pojazdu można uniknąć wielu awarii i usterek w sezonie rowerowym, kiedy istnieje potrzeba ciągłego użytkowania. Jak samemu przygotować rower w drogę? O tym w poniższym artykule.

Odwiedź sklep rowerowy w Kielcach i zakup potrzebne akcesoria 

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu warto odwiedzić profesjonalny sklep rowerowy w Kielcach i dokonać zakupu wszelkich potrzebnych akcesoriów rowerowych. Takie elementy jak uchwyty na kierownicę, czy owijki, siodełko, lusterka mogą ulegać uszkodzeniu, a zima to dobry czas by zająć się wymianą zniszczonych elementów. Warto również rozejrzeć się za nowościami, zastosowanie nowych amortyzatorów czy dętek może znacząco usprawnić jazdę rowerem.

Czyszczenie roweru 

Przed rozpoczęciem serwisowania roweru warto go najpierw gruntownie wyczyścić, poniewaz czysty rower zdecydowanie łątwiej zakonserwować i serwisować. Ponadto czyszczenie pozwoli wychwycić ewentualne skrzypienia, poluzowania elementów i inne niewłaściwe zgrzyty. 

Konserwacja 

Konserwacja pojazdu ma bardzo duże znaczenie , ponieważ dbałość o każdy z elementów roweru, taki jak przerzutka, ster, tarcza czy zawieszenie, zyskujesz świetnie działający pojazd. Zniszczone elementy należy wymienić, a niektóre z nich wymagają tylko porządnego czyszczenia i smarowania. Elementami, które koniecznie należy poddać smarowaniu są: łancuch rowerowy, amortyzatory, piasty, przerzutki oraz stery. 

Kontrola hamulców 

Od sprawności hamulców może niekiedy zależeć nasze zdrowie lub życie. Test hamulców pozwala ocenić, czy rower jest w stanie wyhamować w wymaganym czasie, tak aby uniknąć ewentualnego wypadku. Po dokonaniu regulacji hamulców, należy zastosować środki konserwujące, które zapobiegają zapiekaniu się elementów tarczówek. Warto również dokładnie wyczyścić obręcze i sprawdzić klocki. 

Sprawdź ciśnienie w oponach 

Ciśnienie w oponach można sprawdzać tuż przed samą jazdą, ale wcześniejsza kontrola pozwala wykryć ewentualne pęknięcia dętki czy złe ułożenie opony na obręczy. Opony muszą być napompowane do wartości nominalnej. 

Dokręć śruby

Przed rozpoczęciem jazdy warto sprawdzić wszystkie, nawet najmniejsze śrubki. Kontrola pozwoli uniknąć sytuacji, w której śruby są niedokręcone lub źle dobrane. 

W drogę!

Gruntowny remont i konserwacja roweru może być całkiem fajnym zajęciem w zimowe wieczory. Cały proces nie trwa zbyt długo, a ty będziesz czuł się bezpiecznie przemierzając kolejne szlaki. Odpowiednie przygotowanie roweru i dbałość o poszczególne elementy pozwoli Ci uniknąć kosztów związanych z awariami, dlatego inwestycja w dobre produkty do konserwacji, to zawsze świetna decyzja.

SportSales