Trening na siłowni – jakie są jego zalety i jak wykorzystać potencjał ciężarów

Każdy początkujący sportowiec zadaje sobie jedno i to samo pytanie, czyli „czy warto zapisać się na siłownię?”. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a odpowiedź jest indywidualną kwestią każdego człowieka. Wynika to natomiast z wielu elementów, opisanych w poniższym artykule.

Czy siłownia jest zawsze dobrym wyborem

Tyle, ile jest ludzi na świecie, tyle jest osobowości. Jeden człowiek chętnie pójdzie na siłownię, a drugi będzie czuł się w takim miejscu nieswojo. Właśnie dlatego trudno jest jednoznacznie określić, czy siłownia jest dobrym miejscem, czy lepiej jest ją odradzać.

Poniżej przedstawiono najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę, w czasie rozważania kupienia karnetu na siłownię:

  • cechy charakteru – niektórzy ludzie nie potrafią odnaleźć się w obcym miejscu. Oznacza to, że wolą zostać w domu i ćwiczyć z wykorzystaniem masy własnego ciała. Nie każdy jest jednak w stanie znaleźć w sobie tak dużą motywację, aby ćwiczyć samodzielnie, na przykład przed telewizorem lub ekranem komputera, na którym wyświetla się program trenera personalnego. Część osób wybierze więc zacisze swojego domu, a część sportowców zapisze się na siłownię i z wielką przyjemnością zrealizuje swój karnet.
  • czas wolny, to kolejny element, który zadecyduje o tym, czy dany człowiek skorzysta z usług siłowni. Jeżeli sportowiec nie ma wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia, a siłownia znajduje się 50 km od jego domu, to prawie na pewno z niej zrezygnuje. Znajdzie się jednak taki człowiek, który podejmie wyzwanie, przeorganizuje swój plan dnia i wybierze się do siłowni, jeżeli będzie wystarczająco wierzył w to, że dzięki temu osiągnie swoje oczekiwane cele.
  • pieniądze, które w przypadku wielu osób powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tego zestawienia. To one bowiem pozwalają skorzystać z siłowni oraz pomocy trenera personalnego lub ograniczają sportowca, zmuszając go do zostania w domu.
  • motywacja, dzięki której sportowiec chętniej wyjdzie z domu i rozpocznie trening wśród innych kulturystów, prowadząc z nimi rozmowy i słuchając ich rad, dotyczących między innymi przyjmowania sterydów anaboliczno-androgennych. Pozytywne nastawienie w tym przypadku ma ogromne znaczenie i to ono decyduje o tym, czy człowiek osiągnie sukces czy nie.
  • wsparcie bliskich – mowa tu zarówno o członkach rodziny, którzy decydują o czasie wolnym sportowca, jak i znajomych, którzy mogą razem z nim zapisać się na siłownię. Warto tutaj dodać, że za sukcesem wielu kulturystów stoją właśnie bliscy, wspierający go każdego dnia.

Specjaliści podkreślają, że ćwiczenia na siłowni, w wielu przypadkach, są lepszym wyborem. Są jednak tacy ludzie, którzy po kupieniu karnetu na siłownię, bardzo szybko z niego zrezygnują. Właśnie dlatego każdy człowiek powinien przemyśleć swoją decyzję i w razie wątpliwości pozostać przy ćwiczeniu w domu, na przykład z wykorzystaniem masy własnego ciała. Niezależnie od podjętej decyzji, każdy trening jest zdrowy i bardzo dobrze wpływa na organizm człowieka. Właśnie dlatego każda aktywność fizyczna jest rekomendowana przez lekarzy.

Dlaczego warto wybrać trening na siłowni, jeśli chcemy poprawić swoją sylwetkę

Główne zalety ćwiczenia na siłowni to przede wszystkim:

  • zwiększona motywacja do ćwiczeń, wynikająca z dwóch kwestii. Po pierwsze, łatwiej się ćwiczy wśród innych sportowców, którzy są doskonałym bodźcem do tego, aby trwać w swoim postanowieniu, prawidłowo rozwijać swoją kondycję oraz sięgać wyłącznie po rekomendowane wspomagacze budowania świetnej sylwetki. I po drugie, zapłacenie za karnet jest takim bodźcem finansowym, który skłania człowieka do wykorzystania w całości wykupionych wcześniej usług.
  • możliwość skorzystania ze specjalistycznego sprzętu, stworzonego specjalnie z myślą o osobach budujących wymarzoną sylwetkę. Oczywiście istnieje możliwość kupienia własnych maszyn, takich jak ławeczka do podnoszenia ciężarów, wioślarz czy bieżnia. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby zbudować swoją własną siłownię. Maszyny tego typu są natomiast niezbędne do szybkiego i skutecznego zbudowania masy oraz rzeźby.
  • możliwość skorzystania z pomocy trenera personalnego, który wskaże idealne ćwiczenia dla konkretnego człowieka oraz wyjaśni, w jaki sposób je wykonywać, aby nie narazić się na urazy oraz problemy zdrowotne.
  • możliwość spotkania innych kulturystów, którym udało się osiągnąć idealną sylwetkę. Dzięki temu można otrzymać wiele cennych wskazówek, dotyczących między innymi suplementów diety czy przyjmowania sterydów anaboliczno-androgennych.

O co warto zadbać, jeśli trenujemy na siłowni – suplementy, dieta i regeneracja

Każdy sportowiec musi przestrzegać określonych zasad budowania wymarzonej sylwetki. Należą do nich przede wszystkim dieta, regeneracja oraz racjonalny trening. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto poprosić o pomoc specjalistów i wspólnie z nimi zbudować plan treningowy oraz właściwy jadłospis. Obie te rzeczy powinny być racjonalne, przemyślane oraz zgodne z możliwościami oraz oczekiwaniami danego człowieka. Regeneracja, czyli po prostu odpoczynek, to natomiast czas przyrostów masy mięśniowej. Muskulatura nie rośnie bowiem w czasie treningów lecz w trakcie relaksowania się, np. w SPA, w momencie masażu.
 Niektórzy kulturyści, do tych trzech wyżej wymienionych elementów, dodają jeszcze specjalne wspomagacze, przyspieszające budowanie wymarzonej sylwetki oraz dające lepsze rezultaty. Mowa tu oczywiście o suplementach diety oraz sterydach anaboliczno-androgennych. Nie są one koniecznością, ale warto rozważyć ich zakup, aby pobudzić swoje ciało do działania.

Jak suplementować białko by zmaksymalizować efekty

W związku z tym, że w czasie budowania masy mięśniowej trzeba przyjmować nabiał w dużych ilościach, producenci wyszli naprzeciw swoim klientom i zadbali o ich dietę, bez konieczności pochłaniania zbyt dużych ilości jedzenia. Właśnie dlatego, sklepy ze sterydami online oferują między innymi odżywki białkowo-węglowodanowe, będące suplementem produktów białkowych. Kulturyści uważają, że jest to jeden z lepszych produktów, po który powinni sięgać wszyscy sportowcy budujący muskulaturę. Środki tego typu należy jednak kupować w sprawdzonych miejscach i zażywać je zgodnie z zaleceniami danego producenta. Najczęściej przyjmuje się je przed treningiem oraz po jego zakończeniu. Odżywki białkowo-węglowodanowe odpowiadają bowiem za przyrosty masy mięśniowej. Co więcej, białko jako budulec muskulatury wspomaga też lepsze krążenie krwi w ludzkim organizmie.

Czym różnią się sterydy od suplementów diety

Istnieją trzy podstawowe różnice między suplementami diety, a sterydami anaboliczno-adrogennymi. Po pierwsze, steroidy dają lepsze efekty i znacząco skracają czas trwania procesu budowania wymarzonej figury. Po drugie, suplementy diety są łagodniejsze, dzięki czemu nie dają żadnych skutków ubocznych. I po trzecie, suplementy diety nie są zakazane w sporcie, czego nie można powiedzieć o wszystkich steroidach SAA. Oznacza to, że zarówno jedne, jak i drugie środki mają swoje zalety oraz wady. Kulturyści polecają jednak spróbować obu, aby znacząco przyspieszyć osiągnięcie założonych celów. W przypadku sterydów należy tylko zapoznać się z zaleceniami producenta, aby uniknąć skutków ubocznych ich niewłaściwego przyjmowania.

Materiał zewnętrzny

SportSales