Jak dobrać kask narciarski? Nasze porady

Kask narciarski to niezbędne wyposażenie każdego narciarza czy snowboardzisty. W końcu to właśnie on chroni naszą głowę przed urazami w razie jakiegokolwiek wypadku na stoku. Sprawdź, w jaki sposób wybrać kask narciarski.

Podstawowe zasady doboru kasku narciarskiego

Dokonując zakupu kasku narciarskiego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Kask powinien być przede wszystkim lekki i idealnie dopasowany do rozmiaru, jak i kształtu naszej głowy. Powinien posiadać regulowane zapięcie pod szyją oraz możliwość regulacji rozmiaru na karku. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy, jak: system wentylacji, zdejmowalną wyściółkę czy elementy odblaskowe. Podkreślić też należy, że wraz z kaskiem warto zakupić od razu gogle, bowiem te dwa akcesoria narciarskie muszą być do siebie odpowiednio dopasowane.

Odpowiedni rozmiar kasku

W jaki sposób dobrać właściwy rozmiar kasku narciarskiego? Należy zmierzyć obwód głowy i do uzyskanej wartości dodać jeszcze dwa centymetry. Ponadto kask powinien zasłaniać brwi. Optymalnie odległość krawędzi kasku do brwi powinna wynosić około 2, 5 cm.

Dopasowanie kształtu kasku narciarskiego

Obok rozmiaru niezwykle ważny jest też kształt kasku. Nawet, jeśli dobierzemy kask odpowiedni do obwodu może okazać się, że nie będzie on dobrze leżał na naszej głowie. Nie może z niej spadać, ale też nie może być zbyt ciasny. Przed zakupem warto przymierzyć wiele rodzajów kasków. Zakładaj poszczególne modele i ruszaj głową w przód, tył i na boki, a także potrząsaj nią. W czasie szusowania na nartach czy akrobacjach na desce snowboardowej kask nie powinien się przesuwać. Dobór idealnie dopasowanego kasku to gwarancja bezpiecznego pobytu na stoku.

Zapięcie – ważny element każdego kasku

To właśnie dzięki regulowanemu zapięciu kask nie opada czy nie przemieszcza się do tyłu w stronę karku. Wysokiej jakości kaski posiadają też regulację rozmiaru – mechaniczną w formie pokrętła umieszczonego w tylnej części kasku bądź pneumatyczną posiadającą kształt poduszki powietrznej znajdującej się wewnątrz kasku, która otacza dolną część głowy. Dzięki specjalnej pompce można regulować wypełnienie poduszki. Dla własnej wygody warto również wybrać kask z taki paskami, które będziemy w stanie zapiąć bez konieczności zdejmowania rękawiczek.

Gogle a kask narciarski

By odpowiednio dopasować kask i gogle, najlepiej kupić te dwa elementy razem, dobierając je odpowiednio do siebie jeszcze w sklepie. Ramka gogli musi być dopasowana do kształtu kasku. Pomiędzy nimi może znajdować się tylko niewielka przerwa. Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest to, by szerokość zapięcia z tyłu kasku była taka sama jak szerokość paska gogli. Należyte dopasowane okularów narciarskich zapewnia nam ochronę oczu, ale też czoła i zatok przed mrozem i zimnym wiatrem.

Kask narciarski dla dziecka

Niejednokrotnie rodzice przy zakupie kaska dla dziecka popełniają podstawowy błąd – kupują kask za duży, na zapas. Nie wolno tego robić! Za duży kask nie będzie się trzymał głowy malucha i w razie jakiegokolwiek upadku nie ochroni go przed urazem. Wybierając kask dla dziecka należy kierować się takimi samymi zasadami, jak w przypadku doboru kasku dla dorosłych. Nowy kask dla dziecka kupujemy dopiero, gdy ten dotychczasowy stanie się za mały lub zostanie zniszczony czy uszkodzony.

SportSales