Kurtka zimowa czy płaszcz – co wybrać na mroźne dni?

Idzie zima wielkimi krokami – najlepiej o tym świadczy padający za oknem śnieg, a także niskie temperatury, które można obserwować na termometrze. Okres zimowy sprzyja przeziębieniom i chorobom. Najlepszym sposobem na to, aby zabezpieczyć się przed nimi jest odpowiedni ubiór. Wiele osób ma jednak problem z tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie kurtki zimowej, aby był to zakup udany i by spełniała ona swoje funkcje jak najlepiej.

Kurta czy płaszcz?

W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze – kurtka czy płaszcz. Zazwyczaj odpowiedź nie jest bardzo trudna. W większości przypadków o wiele lepiej sprawdzi się kurtka zimowa, a to z tego powodu, że jest po prostu o wiele bardziej funkcjonalna. Płaszcz będzie odpowiedni na wyjątkowe okazje – do eleganckiego stroju jakim są na przykład sukienki. Tak na co dzień – do szkoły czy do pracy, lepiej jest kupić kurtkę zimową.

Na co zwrócić uwagę kupując kurtkę zimową?

Jest kilka kwestii które trzeba wziąć pod uwagę wybierając kurkę na zimę. W przeciwnym razie może być tak, że będzie ona niezbyt dobrze dopasowana, a przez to jej zdolności utrzymywania komfortu cieplnego na zadowalającym poziomie znacznie się obniżą. Co warto sprawdzić zanim dokona się zakupu kurki zimowej?

Rozmiar ma znaczenie

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar. Nie ma co dokonywać zakupów na pamięć, kurtkę trzeba zawsze przymierzyć. Należy też pamiętać o tym, że kurtka zimowa powinna być nieco większa niż kurtka na inną porę roku. Różnica w rozmiarze bierze się stąd, że pod zimową kurtkę zakłada się grubsze ubrania. Nie ma co się więc dziwić, że wełniany sweter sprawi, iż trzeba będzie wybrać rozmiar większą kurtkę. Kurtka na zimę powinna także posiadać odpowiednią długość. Króciutkie kurteczki odsłaniające lędźwia to najszybsza droga do chorób nerek. Przydatny będzie także kaptur. Można zdecydować się na wersję odpinaną, tak by przy słonecznej pogodzie móc z niego zrezygnować.

Rodzaj materiału

Elementem, którego przy wyborze najlepszej kurtki na zimę nie można pominąć jest rodzaj materiału z jakiego kurtka została wykonana. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się kurtki puchowe nowej generacji. Ich zaletą jest to, że są bardzo lekkie, ważą dosłownie tyle, co przysłowiowe piórko. Pomimo niskiej wagi charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi zapewniającymi komfort termiczny nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza. Oprócz rodzaju materiału warto także z bliska przyjrzeć się temu, czy kurtka posiada jakieś dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią. Może to zapewnić specjalna membrana. Warto pamiętać o tym, że zimowe kurtki za kilkadziesiąt złotych raczej nie będą cechowały się jakąś wyjątkową jakością. Zakup porządnej kurtki na zimę to wydatek w okolicach kilkuset złotych. Plus jest taki, że porządna kurtka będzie się trzymała przynajmniej przez kilka lat i nie straci w tym czasie swoich właściwości, oczywiście pod warunkiem, że będzie konserwowana w odpowiedni sposób.

SportSales

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *